Zaprojektowanie i przygotowanie efektywnego systemu grzewczego nie zawsze będzie się wiązało z wykorzystaniem klasycznych kotłów i instalacji centralnego ogrzewania, ponieważ nie w każdym obiekcie będzie to możliwe lub optymalne pod względem kosztów, funkcjonalności czy łatwości obsługi. W wielu budynkach użytkowych lepiej sprawdzą się np. nagrzewnice elektryczne Flowair czy nowoczesne folie grzewcze na podczerwień niezastąpione często w domach jednorodzinnych. Przekonajmy się, co można zyskać dzięki innowacyjnemu systemowi elektrycznemu z foliami emitującymi podczerwień.
Jak działają folie grzewcze na podczerwień?
Folie grzewcze na podczerwień to rodzaj elektrycznego ogrzewania płaszczyznowego, a więc takiego, które dostarcza ciepło na bardzo dużej powierzchni, dzięki czemu nie wymaga tak dużej ilości energii i okazuje się bardziej ekonomiczne. Ponieważ elementem generującym ciepło jest tu bardzo cienki arkusz folii, który montuje się na wylewce lub na powierzchni ścian, ogrzewanie nie zajmuje miejsca wewnątrz budynku, co ma znaczenie przy niewielkich metrażach. Takie rozwiązanie ułatwia też urządzenie wnętrza, gdyż nie trzeba się przejmować tym, gdzie znajdą się grzejniki, co będzie nieodzowne przy klasycznych systemach c.o. Co równie ważne, folie nie wymagają dodatkowego oprzyrządowania poza sterownikiem i instalacją dostarczającą prąd.
Jak jest zbudowana folia grzewcza na podczerwień?
Folia grzewcza na podczerwień to arkusze oferowane w rolkach. Ich elementem grzejnym jest naniesiona na folii PET cienka warstwa grafitu. Pasy grafitu są połączone ścieżkami zrobionymi z miedzi, które z kolei są złączone z kablem zasilającym. Wskutek przepływu napięcia emituje ona promieniowanie elektromagnetyczne w postaci fal podczerwonych, które ogrzewają powierzchnię, do której docierają, a więc posadzkę lub ściany, przekazujące następnie energię do znajdującego się w pomieszczeniu powietrza. Ważne, że folia grzewcza na podczerwień działa aktywnie na niemal całej swej powierzchni, co gwarantuje dobry rozkład temperatur. w. Poszczególne ścieżki zajmują znaczną część powierzchni folii, działa więc na prawie całym swoim obszarze.