Wznosząc nowoczesny budynek mieszkalny lub użytkowy, a także decydując się na poważną modernizację już istniejącego, z zasady korzysta się z rozwiązań, które mogą poprawić komfort jego codziennej eksploatacji oraz wypłynąć na obniżenie związanych z nią wydatków. Jednym ze sposobów na oszczędzenie znacznych kwot będzie montaż systemu rekuperacji, która jednocześnie pozwoli na polepszenie jakości trafiającego do budynku powietrza. Przekonajmy się, jak działają instalacje tego rodzaju i sprawdźmy, co mają one do zaoferowania.
Jak działa rekuperacja?
Rekuperacja to system, który pozwala na wykorzystanie powietrza wyprowadzanego z budynku do podnoszenia temperatury tego, które jest do niego dostarczane. Elementem odpowiedzialnym za działanie takiej instalacji jest rekuperator, w którym znajduje się odpowiednio zaprojektowany wymiennik ciepła, dzięki któremu energia jest przekazywana za pośrednictwem elementów metalowych albo specjalnego czynnika przepływającego przez kanaliki owiewane przez ciepłe i zimne powietrze.
Co można zyskać dzięki rekuperacji?
Działanie systemu wentylacji mechanicznej pozwala na sprawną wymianę powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, co ułatwia pozbywanie się zanieczyszczeń, przykrych zapachów oraz nadmiaru wilgoci. Jednak zarazem oznacza również dość spore straty energii, ponieważ w miejsce powietrza, które zostało wcześniej ogrzane, do wnętrza trafia znacznie chłodniejsze, pobrane bezpośrednio spoza budynku. Zastosowanie rekuperacji okaże się więc idealnym sposobem na zmniejszenie kosztów ponoszonych na pracę systemu ogrzewania, co przy dzisiejszych cenach opału i prądu może być znacznym obciążeniem dla domowego budżetu. Dodatkową korzyścią będzie możliwość dokładnej filtracji i pozbywania się większości zanieczyszczeń.