Koszty utrzymania budynku w znacznej mierze są związane z poziomem wydatków, jakie trzeba ponosić na jego ogrzewanie, co przy systematycznym wzroście wszystkich nośników energii może oznaczać poważne obciążenie domowego budżetu. Niezależnie od zastosowanego źródła ciepła warto więc zadbać o to, by zminimalizować straty ciepła. Pomocne w tym okaże się zamontowanie energooszczędnych okien oraz szczelnej warstwy termoizolacji wszelkich przegród budowlanych. Warto jednak pamiętać, że efektywną metodą jest także rekuperacja. Przekonajmy się, dlaczego ma ona tak duże znaczenie i sprawdźmy, jak funkcjonuje.
Dlaczego rekuperacja okaże się przydatna?
Każdy budynek mieszkalny lub użytkowych musi być wyposażony w system, który pozwala na wyprowadzanie na zewnątrz zużytego powietrza oraz wprowadzanie na jego miejsce, świeżego. Umożliwia to efektywne regulowanie wilgotności, a także pozbywanie się nieprzyjemnych zapachów czy unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń. W nowoczesnych obiektach funkcję tę pełni, wentylacja mechaniczna, w której przepływ powietrza jest wymuszany wentylatorami. Niestety oznacza to także, że spora część powietrza o wysokiej temperaturze uzyskanej dzięki zamontowanemu systemowi grzewczemu jest tracona, a w jego miejsce pojawia się powietrze wychłodzone. Taka sytuacja oznacza spore i zupełnie niepotrzebne straty energii.
Co daje montaż rekuperacji w budynku?
System rekuperacji wykorzystuje powietrze wywiewane poza budynek do ogrzewania powietrza nawiewanego. Dzięki specjalnym wymiennikom energia może być przekazywana bezpośrednio lub z zastosowaniem specjalnego czynnika pośredniczącego. Jedynym wydatkiem związanym z pracą rekuperacji są koszty zużywanego prądu, są one jednak niezbyt wysokie w porównaniu ze skalą oszczędności, jaką zapewniają.